۶ باغ دیدنی و زیبا ایران

6 باغ دیدنی و زیبا ایران
زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

۶ باغ دیدنی و زیبا ایران:ایران عزیزمان یکی از زیباترین و دیدنی ترین  نقطه گردشگری می باشد از نظر اب و هوایی همیشه چهار فصل سال را داراست  جاذبه های گردشگری زیادی داشته و از دیدن آنها لذت می برید و سفر به یادمانی خواهید داشت این بار بی هوش آشنایی با باغ های دیدنی ایران را برای شما عزیزان در نظر گرفته است.

اگر شما نیز به بازدید از بناهای معروف و تاریخی ایران علاقمند هستید، پیشنهاد می کنیم  چند باغ دیدنی ایران را در برنامه‌تان قرار دهید. برای سفر به این باغ‌ها مقصدشما یکی از استان‌های فارس، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی، یزد یا مازندران می باشد تا از باغ‌های ایرانی دیدن کنید.

 قدیمی‌ترین و زیباترین باغ ایرانی کجاست؟

از قدیمی‌ترین باغ ایرانی، باغ پاسارگاد می توان نام برد که از قرن ششم پیش از میلاد و دوران کوروش کبیر به به یادگار مانده است. کتیبه‌های موجود در این باغ نشان می‌دهند که کوروش شخصا طراحی این باغ به عهده داشته و چگونگی شکل کاشت درختان هندسی‌سازی باغ را نیز تعیین کرده است.

 به خاطرهمین باغ‌های ایرانی دیگری که بعد ازاین باغ ساخته شده اند همگی مشابه با باغ پاسارگاد می باشند. باغ پاسارگاد در ۱۳۵کیلومتری شهر شیراز می باشد و در سه کیلومتری جاده شیراز به آباده می باشد

۱- باغ شاهزاده

می توان گفت باغ شاهزاده یکی از زیباترین باغ‌های ایران می باشد که می توانید در حوالی ماهان در استان کرمان ببینید. شاهزاده ماهان معماری زیبا و جالبی دارد و دردل کویر خوش اب و هوا و سرسبز است.

6 باغ دیدنی و زیبا ایران

در باغ شاهزاده کوشک دو طبقه ای در این باغ ساخته شده است که در گذشته از آن به عنوان استراحتگاه مورد استفاده میشد.

6 باغ دیدنی و زیبا ایران

 

جالب است بدانید این باغ به دستور حاکم کرمان در اواخر دوره قاجار ایجاد شد و می‌گویند وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان گفتند، بنایی که در حال تکمیل سر در ساختمان بود تغار گچی را که در دست خود داشت محکم به دیوار کوبید و فرار نمود! جای خالی کاشی‌هایی که بر سردر ورودی می‌بینید، یادگار همان فرار بنا از کار بوده است.

۲- باغ فین کاشان

هنگامی که مسافران به شهر تاریخی کاشان می رسند می تواند در سمت راست جاده، باغ فین را با سروهای زیبایش ببینند، که یکی از مهمترین نقطه شهر می باشد

6 باغ دیدنی و زیبا ایران

۶ باغ دیدنی و زیبا ایران

این باغ زیبا به هنر باغسازی و معماری مشهور اشت، واقعه ای تاریخی نیز در آن اتفاق افتاده است. مجموعه باغ و حمام فین در ۶ کیلومتری شهر کاشان و در محدوده شهر قدیم فین می باشد، همچنین کالاسکه های رنگارنگ در نزدیکی پارکینگ بوده تا از کوچه های قدیمی شما را به سفری در زمان ببرد، می گوینداین باغ در دوران صفوی بنا شده همچنین گفته شده در دوران سلطنت آل‌بویه نیز وجود داشته و زلزله ای آن را نابود کرده است.

 ۳- باغ ارم شیراز 

در مورد این باغ باید بگوییم تاریخ دقیقی از زمان احداث باغ ارم شیراز  در دست نمی باشد اما می توان از سفرنامه‌های نوشته‌شده متوجه شد این باغ زیبا در قرن ۱۰ و ۱۱ هجری رونق زیادی داشته و داستان‌های بسیاری در مورد باغ اِرَم و علت ایجاد این بنا نقل‌شده است. با توجه به اسناد تاریخی معتبر، باغ ارم در دوران سلجوقیان و به دستور سلطان سنجر ساخته شده و در زمان های بعد، حاکمان شیراز قسمت‌های مختلف آن را مرمت کرده اند.

6 باغ دیدنی و زیبا ایران
در دوره سلطنت ناصرالدین‌شاه قاجار باغ ارم جزو املاک سلطنتی شد و به حاکمان شیراز واگذار شده بود و عمارتی دیگر توسط حسین علی‌خان نصیر الملک در آن بنا شد.
دو ویژگی خاص باغ ارم شیرازتنوع پوشش گیاهی و نوع معماری آن می باشد. جالب است بدانید در معماری باغ چهل‌ستون از سرستون‌های تخت جمشید، سبک معماری زندیه الهام گرفته شده و همچنین در ساختمان عمارت و در تزئینات ساختمان از نقاشی‌های شاهنامه فردوسی و کاشی‌های رنگارنگ استفاده شده است.

۴- باغ چهل‌ستون اصفهان 

در دوران شاه‌عباس صفوی برای توجیه قدرت خود از فعالیت‌های عمرانی استفاده کرد. او به ساخت کاروانسرا و باغ‌سازی بسیار پرداخت تا به این ترتیب توانست نظر مردم را به خود جلب نماید.

6 باغ دیدنی و زیبا ایران

۶ باغ دیدنی و زیبا ایران

کاخ چهل‌ستون(Garden Chehel Sotoun) ، نمونه‌ای از باغ  بی‌نظیر از هنر زیبای ایرانی می باشد که با نبوغ شیخ بهایی طراحی و ساخته شد و در لیست میراث جهانی یونسکونیز به ثبت رسیده است. این باغ زیبا در ضلع جنوب غربی میدان نقش‌جهان اصفهان و به دستور شاه‌عباس اول بنا شد بر اساس اسناد تاریخی ه موجود است، شاه‌عباس دوم صفوی برای اولین بار عمارت درونی باغ را احداث نمود تا بنایی را که جدش شاه‌عباس اول آغاز کرده بود را برای جشن تاج‌گذاری خود آماده سازد.

6 باغ دیدنی و زیبا ایران
در زمان جشن شاهی یکی از ستون‌های باغ آتش می گیرد و شاه‌عباس دوم که خرافاتی نیز بود، اجازه نداد تا آتش را خاموش نمایند، به همین دلیل یکی از ستون‌های باغ به‌شدت آسیب می بیند. بعد از چند روز، احیای باغ انجام می شود. در زمان حمله‌ی افغان‌ها به اصفهان، اکثر بناهای تاریخی شهر و به‌خصوص کاخ چهل‌ستون آسیب فراوانی دید. جالب است بدانید بعدها در زمان قاجار و دوران فرمانروایی ظل السلطان (پسر ناصرالدین‌شاه) بسیاری از اشیای قیمتی کاخ و آینه‌کاری‌های آن برای ایجاد باغ عمارت مسعودیه به تهران منتقل شد.

۵- باغ اکبریه بیرجند

این باغ زیبا با وسعت ۴۵ هزار مترمربع دارای درختان کاج، انار و توت و باغ گلهای تاج خروس می باشد و در آن دو عمارت ساخته شده است. یکی ساختمان قدیمی می باشد و دیگری ساختمانی که توسط شوکت‌الملک در دوره قاجاریه ساخته شده است.

6 باغ دیدنی و زیبا ایران

۶ باغ دیدنی و زیبا ایران

 ۶- باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد در شیراز بنا شده است و از سرسبزی خوبی برخوردار است. این بنای زیبا را میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم با به کمک هنر گل کاری ایرانی باغ را احداث نموده تا در دوره صفویه منزلگاه و گردشگاه شاهان صفوی شود و این کاخ موزه ای سلطنتی و موزه سلاح های قدیمی می باشد.

6 باغ دیدنی و زیبا ایران

باغ های معروف و گردشگری ایران

این باغ با وسعت حدود ۱۲۷۰۰۰ متر است و درختان سرو و صنوبر و چنار و بید و … زیبایی آن را چند برابر کرده اند دارای استخری بزرگ و کشیده در جلوی عمارت می باشد تا زیبایی بنا و درختان بلند را در آینه ی آب نشانمان دهد

 

امیدواریم  به این باغ های دیدنی سفر کنید و از نزدیک شاهد زیبایی آن ها باشید و لذت ببرید.

به این مطلب امتیاز دهید


هفت رژ

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

*** نظر شما برای ما بسیار اهمیت دارد ***

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *