۶ آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت

6 آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت - بی هوش

زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه

یکی از مشکلاتی که برای افرادی که دندان های خود را از دست داده اند؛ از بین رفتن ظاهر دهان و دندان ها و مهم تر از آن اشکال  در جویدن غذا است. با قرار دادن یک پایه نازک در استخوان فک، عمل ایمپلنت را انجام می دهند که شبیه دندان طبیعی است. ایمپلنت دندان در برخی مواقع ممکن است با عفونت مواجه شود که در ادامه به بررسی بهترین آنتی بیوتیک برای ایمپلنت به منظور جلوگیری و درمان عفونت ایمپلنت دندان می پردازیم.

آنتی بیوتیک برای ایمپلنت

یکی از بهترین مزایای ایمپلنت این است که آنها مانند دندان طبیعی هستنداز طرف دیگر به دلیل عدم نکات مهم در نگهداری ایمپلنت دندان ممکن است که عفونت دندان ایمپلنت شده اتفاق بیافتد. تجمع جرم، پلاک و باکتری در دهان منجر به عفونت ایمپلنت می شود.

برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاع از هزینه ایمپلنت دندان می توانید از صفحه ( https://roshadent.com/%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/ ) دیدن فرمایید .

بهترین آنتی بیوتیک برای ایمپلنت

در اکثر مواقع می توان از قرص ها، کپسول ها و آمپول های توصیه شده متخصص برای درمان عفونت ایمپلنت استفاده کرد. با این حال، اگر عفونت به درستی درمان نشود، ممکن است سایر اجزای بدن را درگیر کند و سلامت کلی بدن را تهدید کند.

بهترین راه برای درمان عفونت های باکتریایی، تجویز آنتی بیوتیک است. استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک ها می تواند مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد کند.

دراین حالت آنتی بیوتیک مورد نظر نمی تواند باکتری را از بین ببرد و اصطلاحا مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد شده است. برای جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی باید تحت نظارت دندانپزشک و طبق دستورالعمل های آن اقدام به مصرف آنتی بیوتیک کرد.

آنتی بیوتیک های رایج مورد استفاده در دندانپزشکی عبارتند از: آموکسی کلاو، مترونیدازول، کلیندامایسین، آموکسی سیلین، پنی سیلین و آزیترومایسین. این داروها معمولاً زمانی تجویز می شوند که بیمار دچار عفونت دندان شود.

تمام آنتی بیوتیک های بالا با توجه به نظر دندانپزشک شما و بسته به میزان عفونت دندان ایمپلنت شده دارد  و لازم نیست که تمام آنتی بیوتیک های فوق همزمان تجویز شود.

۱- آموکسی کلاو

یکی از آنتی بیوتیک های رایج در دندانپزشکی، آموکسی کلاو، برای درمان عفونت های دندانی استفاده می شود. اولین آنتی بیوتیکی که دندانپزشکان در درمان عفونت دندان به آن فکر می کنند آموکسی کلاو است. مانند سایر آنتی بیوتیک ها، شما نمی توانید این آنتی بیوتیک را بدون تجویز پزشک تولید یا مصرف کنید. هنگام مصرف آنتی بیوتیک نیز باید آن نسخه را در دسترس داشته باشید.

اموکسی برای عفونت ایمپلنت

۲- آموکسی سیلین

آموکسی سیلین محبوب ترین دارو برای عفونت ایمپلنت دندان است که متعلق به کلاس پنی سیلین است. رایج ترین نام تجاری آن Amoxil است که برای از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از پوشاندن آنها در یک لایه محافظت شده استفاده می شود. به طور گسترده ای برای درمان عفونت های دندان مانند عفونت ایمپلنت دندان استفاده می شود.

۳- پنی سیلین

پنی سیلین را می توان مادر آنتی بیوتیک ها نامید و به همین دلیل بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ایمپلنت نیز می باشد. دندانپزشکان ممکن است فقط پنی سیلین را برای آبسه اولیه دندانی شما توصیه کنند.

۴- مترونیدازول

مترونیدازول نام رایج دیگری در مورد دارو برای آبسه دندان است. این یک آنتی بیوتیک موثر است که همراه با پنی سیلین برای باکتری های سرسختی که توسط پنی سیلین از بین نمی روند تجویز می شود. مترونیدازول را با هیچ یک از مواد الکلی مصرف نکنید زیرا ممکن است باعث واکنش های شدید شود.

۵- کلیندامایسین

کلیندامایسین یکی از جایگزین های آنتی بیوتیک های پنی سیلین برای درمان عفونت دندان است. اگر فردی به کلیندامایسین حساسیت داشته باشد، کلیندامایسین تجویز می شود. فقط به یاد داشته باشید که دوزهای خاص آموکسی سیلین و کلیندامایسین ممکن است برای همه متفاوت باشد، بنابراین همیشه پس از تجویز معتبر توسط دندانپزشک از آن استفاده کنید.

۶- آزیترومایسین

آزیترومایسین نیز جزو آنتی بیوتیک های برتر برای درمان عفونت ایمپلنت دندان محسوب می شود. برخی شرایط خاص وجود دارد که در به جای پنی سیلین، آزیترومایسین تجویز می شود. برخی از دندانپزشکان این دارو را ترجیح می دهند زیرا یک داروی آنتی بیوتیک معتبر است که با چندین عفونت مانند عفونت های تنفسی، گوش و پوست نیز مبارزه می کند.

آنتی بیوتیک ها چقدر سریع عفونت ایمپلنت را ازبین می برند؟

این بستگی به شدت عفونت ایمپلنت دندان دارد که آنتی بیوتیک ها چقدر سریع عفونت را از بین می برد. معمولاً ممکن است بعد از ۲-۳ روز شروع به مشاهده تفاوت کنید.

با این حال، بسیاری از آنتی بیوتیک ها ممکن است در عرض ۱۰ تا ۱۴ روز به طور کامل از عفونت ایمپلنت دندان خلاص شوید. اگر فردی احساس عفونت دندان شدید داشته باشد و درد آن غیرقابل تحمل باشد، دندانپزشک ممکن است برای ۲ تا ۳ روز اولیه در طول دوره درمان آنتی بیوتیکی، مقداری مسکن نیز تجویز کند.

میزان مصرف آنتی بیوتیک برای بهبود عفونت ایمپلنت دندان

این بستگی به شدت عفونت ایمپلنت دندان به اضافه آنتی بیوتیک خاصی دارد که برای مورد خاص شما تجویز می شود. توصیه می شود برخی از آنتی بیوتیک ها را دو بار در روز مصرف کنید. در حالی که سایر آنتی بیوتیک ها ۳-۴ بار در روز بسته به شدت عفونت دندان خاص تجویز می شوند. یک دوره کامل آنتی بیوتیکی در برابر عفونت دندان باید حداکثر ۳-۷ روز طول بکشد. فقط تجویز آنتی بیوتیک های دندانپزشکان را به خاطر بسپارید و آن را دنبال کنید. دوزها را از دست ندهید و سعی نکنید دوز را دو برابر کنید.

کلام آخر

عفونت ایمپلنت دندان زمانی است که باکتری قبلاً به  لثه یا دندان های اطراف رسیده باشد. اگر به سرعت آن را درمان نکنید، ممکن است باعث التهاب یا تجمع چرک در اطراف لثه یا دندان شما شود که بسیار دردناک است. همیشه بهتر است با مسواک زدن دو بار در روز، نخ دندان کشیدن یک بار در روز، کاهش غذاهای اسیدی و تعویض مسواک بعد از ۳ تا ۴ ماه از عفونت ایمپلنت دندان جلوگیری کنید. برای جلوگیری از هر گونه شدت، به محض اینکه با هر گونه حساسیت، درد یا تورم در لثه خود مواجه شدید، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 


تولید محتوای این بخش توسط مجله بی هوش صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

5/5 - (10 امتیاز)

به این مطلب امتیاز دهید


هفت رژ

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

*** نظر شما برای ما بسیار اهمیت دارد ***

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *